IMG_20130715_170845

4. Jak se pracuje v Kanadě II.

Dneska se zaměřím na svou práci a poněkud drsné začátky. Také přidám hodně fotek. A na konci zmíním něco místních domácích mazlíčcích. Jak jsem psal dříve, práci jsem našel přes www.kijiji.ca, přičemž jsem nejdříve absolvoval telefonický pohovor (pár dotazů ohledně pracovního povolení, zkušeností apod.) a pak osobně s hlavním managerem. Hned jsme také podepsali papíry (nešlo o pracovní smlouvu). Zatím se mi nepodařilo proniknout do pracovního zákona. Přestože pracuji oficiálně – odvádím daně, nemám žádnou pracovní smlouvu a zřejmě ani nárok na placené volno. Slyšel jsem něco o tom, že po roce v práci máte nárok na dva týdny (ze zákona), ale nevím jak to skutečně je a popravdě mě to ani nezajímá. Žádné další benefity nemám (třeba příspěvek na doktora, zubaře, oblečení apod.). Jediná výhoda je placený overtime (přesčas). Po 44 odpracovaných hodinách týdně dostávate 1.5 násobek hodinové mzdy příplatek.

Když zajedete do indutriální zóny, tyhle cedule uvidíte na každé druhé fabrice nebo skladu

Když zajedete do indutriální zóny, tyhle cedule uvidíte na každé druhé fabrice nebo skladu

Začátky v práci byly těžké. Nerozuměl jsem, neznal jsem „odborné“ slovíčka a nikdo nebere ohledy. Když někomu řeknete „promiňte, nerozuměl jsem, můžete to zopakovat?“ tak to skutečně zopakuje, ale zcela stejně rychle, takže jste na tom stejně. Aby jste  měli představu jak to vypadalo. První den mě zařadili do skupiny (celkem čtyři lidi) na sekání trávy. Samí mladí kluci, tak si říkám, že to bude pohoda. Ihned po nástupu do auta zapli radio na plné pecky a začali řešit práci. Museli na sebe křičet, aby přeřvali rádio a já samozřejmě nerozuměl ani slovo. Po příjezdu mi teamleader (neboli crew leader nebo foreman) pořádně nic neukázal strčil mi do ruky sekačku a běž. Jeden sedmnáctiletý kluk, co tam pracoval teprve týden mi pak zhruba ukázal co a jak dělat. Po třech hodinách se zjevil teamleader, zdrbal mě, že to není dobré a že neumím pracovat. V průběhu dne mě stále kontroloval a připomínal mi, jak špatně pracuji. Pak začal s tím, že musím být více team player, že jsme tým, že to je týmová práce a další kvazi-motivační řeči. Ale že by mi předvedl, jak má vypadat posekaný trávník v jeho podání to ne. Tohle trvalo tři dny. Byl jsem už zdeptaný, mezitím stačil rozšířit, že neumím pracovat, takže ostatní co mě neznali se na mě dívali ráno vždycky s posměškem. Čtvrtý den práce si mě zavolal manager a já si říkal, že mě vyhodí.
Trochu odbočím. Ve školách nás učili, že slovo „garden“ je zahrada. Tedy v našem českém podání je to vše, co máme za plotem nebo na našem pozemku kolem domu. Všechno špatně a chvíli mi trvalo než jsem si ty pojmy vyjasnil. „Garden“ se dá přeložit jako „zahrádka“ nebo možná spíše „skalka“. Prostě místo na vašem pozemku, kde je hlína, okrasné trávy, květiny, keř, nějaký ten kámen, rybníček a podobně. Plocha kde je trávník je vždycky „green“ a celému pozemku se říká „yard“ (analogicky k tomu frontyard a backyard). Takže když použijete slovíčko „garden“, mluvíte o okrasné části vaší zahrady.
Z práce mě šéf nevyhodil, ale přeložil mě na garden construction (stavění a údržba zahrádek – skalek, nikoli sekání travnatých ploch). Nic lepšího mě ovšem nemohlo potkat. Garden construction má na starosti Rick, starší zkušený hardworker, který je současně supervisorem sekacích skupin. Ten mi vysvětlil, proč se to všechno dělo. Zmiňovaný team leader, je týpek, dvě děcka, rozvedený a střídá jednu firmu a práci za druhou. Jeho jedinou starostí je, aby si vydělal na drogy a zaplatil alimenty. Takže když vycítil příležitost s chutí se po mě svezl. Další dny jsem Rickovi dokázal, že umím makat a všechno začalo být OK. Ještě vložím další příhodu. Po dvou týdnech práce v construction odešla z firmy asi třetina lidí. Mezi nimi i teamleader a jeho kumpán, kteří mě na začátku dusili. Rick mi později vykládal, že tomu teamleadrovi volali, proč nechodí do práce. Prý vykládal, že má soudně zakázáno se přibližovat k ex-manželce. Ta údajně přišla do jeho bytu a zavolala policii, že je prý moc blízko. A policajti ho odvedli a zavřeli do vazby.. No nehorázné lži. Rick to zhodnotil slovy „fucking bullshit“.

Nahodit úsměv bylo ze začátku poněkud obtížbé

Nahodit úsměv bylo ze začátku poněkud obtížné

Kvůli nedostatku lidí jsem zase šel sekat trávu do nové pracovní skupiny. Tam byla podobná situace i když teamleader byl přeci jen rozumnější. Protože už jsem věděl co a jak dělat (hlavně sem znal naše pracovní lokality), tak mě nebylo za co zdrbat. Po té, co jsem jim řekl, že mám vystudovanou „university“ a dělal jsem bankovního ouřadu zvolili jinou taktiku. Přestože ostatní se vozili v sekacích traktůrkách, já dělal jen se sekačkou. Frontyard (malá travnatá plocha před domem) se musí sekat sekačkou, aby to vypadalo co nejlépe. Obvykle dva dělali frontyard sekačkou a dva sekali v traktorech backyard (větší plochy za domem). A najednou jsem dělal veškeré frontyardy sám. Často je to v kopci, takže pořádná dřina celý den tlačit sekačku (nepoužívají ty co jezdí samy). Ale přestože jsem byl každý večer úplně mrtvý, někdy se mi chtělo zvracet z únavy, zatvrdil jsem se, protože synka z Kajlovca nemůžou zlomit zdrogovaní tupouni. Navíc sem věděl, že tohle nebudu dělat navždy a jednou to skončí. Snažil jsem se nedat na sobě nic znát a dělat vše co řekne teamleader. Po týdnu jim došlo, že mi práci neznechutí a pustili mě i na traktůrek, přestali si ze mě dělat srandu a doslechl jsem se, že u šéfa vykládali, že pracuju hrozně tvrdě. Ano, začátky byly těžké, ale jako zkušenost to bylo výborné. Teď mě jen tak něco nerozhodí. Obecně, v Kanadě přijímám všechno příchozí nepohodlí či problémy s klidem, protože zkrátka víte, že přinejhorším za rok z toho vypadnete a bude vám to fuk.
Teď tedy dělám převážně v garden construction a jednou dvakrát týdně jedu sekat. A vyhovuje mi to. V construction se totiž naučím hodně praktických věcí, které je třeba dělat kolem domů (opravy chodníků, bazénů, drenáže – odtok vody z rýn, instalace a oprava zavlažování, ořezávaní stromů, pokládání trávních drnů,..). Pořád někde jezdíme autem, po celé Calgary i za město, takže poznávám hodně míst. Na druhou stranu je to větší dřina, protože dělám různé výkopy, vozím štěrk, tahám se s kameny nebo stromy apod. Sekání trávy není stejné jako u vás na dvorku. Frontyard se musí dělat sekačkou a rovné linie se dělají obvykle v nějakém úhlu vůči hlavní cestě. Po posečení všech ploch, se všechno musí doladit křovinořezem, tak aby žádné stébla trávy po při okrajích (u plotu, kolem sloupů, stromů či „garden“) nevyčuhovaly. Nakonec se ze všech pevných ploch (chodníky, obrubníky..) odfoukává tráva, ať je vše čisté. Většina míst se seká jednou týdně, přestože tráva povyroste o centimetr. Mě to přijde jako zbytečné vyhazovaní peněz, ale lidi mají prostě prachy, které za tohle chtějí utratit (peníze mají samozřejmě z „nekonečných“ zásob ropy, takže se vesele může rozhazovat a utrácet). Fotky vydají za tisíc slov, viz. níže. Podtrženo sečteno, trocha stresu, slunce a těžká fyzická práce bývalému bankovnímu ouředníkovi velice svědčí.

PS. s domácími zvířaty (kočky a psi) je to v městě také zajimavé. Přestože téměř všichni mají dům se zahradou (pardon s yardem, přičemž backyard je obvykle oplocen). Kočky a psi žijí výhradně doma. Ještě jsem neviděl, že by někdo měl na zahradě boudu a pes spal venku nebo aspoň přes den byl zavřený v zahradě. Ne, jdete po ulici a u každého domu na vás za oknem hledí pes, kočka nebo oba najednou. Kočky, když už jsou venku, tak přivázané na řetízku. Psi tady majitelé chodí venčit do parků nebo je pustí pod dozorem na backyard. Většinou běhají na volno a nemusí mít košík. Na druhou stranu jsem v parku nikdy neviděl psí výkal. Ač to není dané městským předpisem, lidi si po svých psech dosti pečlivě uklízí.
Za městem, kde jsou domy od sebe většinou vzdáleny několik set metrů, jsou psi zase na volno, bez dozoru běhají po svém neoploceném pozemku. Ano, po „svém“ pozemku. Nikdy ho neopustí. Nevím jestli je to dáno dobrou výchovou nebo zabezpečeno „invisible fence“ (neviditelný plot, pokud pes chce opustit vyměřenou plochu, dostane malý elektrický šok). A ještě jedna zajímavost. Zvíře můžete vést volně v autě nebo i na korbě auta (velkým osobákům se neříká „car“ ale „truck“).

Městská skládka, kam vozíme veškerý odpad, za složení tuny hlíny platíme kolem 100 dolarů, za plnou korbu trávy cca 15.

Městská skládka, kam vozíme veškerý odpad, za složení tuny hlíny platíme kolem 100 dolarů, za plnou korbu trávy cca 15.

Děláme "garden", nejdříve je třeba odstranit trávníkový drn a vykopat jámy pro budoucí stromy.

Děláme „garden“, nejdříve je třeba odstranit trávníkový drn a vykopat jámy pro budoucí stromy.

Poté přivezeme stromy a pokud to lze, složíme pomocí bobact, jinak to děláme ručně (váha 100 - 200 kg)

Poté přivezeme stromy a pokud to lze, složíme pomocí bobact, jinak to děláme ručně (váha 100 – 200 kg)

kolem zasazených stromů se natáhne netkána textilie proti růstu plevele, nainstaluje zavlažování a zasype hrubým štěrkem

Kolem zasazených stromů se natáhne netkána textilie proti růstu plevele, nainstaluje zavlažování a zasype hrubým štěrkem.

S pilou mě to baví.

S pilou mě to baví.

Žadné setí trávy, rovnou se koupí drny.

Žadné setí trávy, rovnou se koupí drny.

Tohle mě baví, pokládání trávy jde rychle a ubíhá hezky čas.

Tohle mě baví, pokládání trávy jde rychle a ubíhá hezky čas.

Občas je třeba upravit okolí kolem stromu. Celá tato instalace a nákup kamenů a stromů přišla majitele na cca 1200 dolarů :-)

Občas je třeba upravit okolí kolem stromu. Celá tato instalace a nákup kamenů a stromu přišla majitele na cca 1200 dolarů 🙂

Oprava obrubníku bazénu, v pozadí "garden - skalka"

Oprava obrubníku bazénu, v pozadí „garden – skalka“

Někteří mají domy kolem uměle vytvořených jezer.

Někteří mají domy kolem uměle vytvořených jezer.

Na tomhle vozítku se proháním, když sečeme areál jedné prestižní soukromé high school.

Na tomhle vozítku se proháním, když sečeme areál jedné prestižní soukromé high school.