main_image_2_w650

1. První lístky z Kanady

Dnes začíná čtvrtý týden mého kanadského života. Konečně jsem se trochu „usadil“, dal se do pohody a můžu začít psát na blog. Spousta friends na FB se ptá jak žiju. Většinou odpovídám dost stručně. Ale budu se snažit vyřádit zde na blogu a sem tam napsat krátkou zprávu s několika fotkami. Postupně se dovíte, jak vypadá město, jak se hledá práce, bydlení, jací jsou Kanaďané, jak přehledná je městská hromadná doprava apod.

Downtown (centrum města) a park, který byl za pár dní zaplaven

Downtown (centrum města) a park, který byl za pár dní zaplaven

Na úvod pár informací. Dostat se pracovně do Kanady není velký problém. Stačí se přihlásit do programu Zažijte Kanadu, splnit podmínky a odjet (pracovní povolení je na jeden rok). Program má omezený počet míst a je stále větší a větší zájem (obvykle je volných kolem 1000 míst pro ČR, v roce 2011 místa zbyly, v roce 2012 byly ještě v říjnu a letos v 2013 jsem byl v polovině dubna mezi posledními). Kanada je oblíbená už řadu let, zejména proto, že zde snadno najdete práci. A tím myslím, že kdo si hodně vybírá, tak mu to trvá jeden až dva týdny, pokud by jste brali cokoli, tak lze za pár dní začít pracovat. Práce se obvykle hledá až tady, nemá příliš smyslu něco shánět z domu (možná tak nějaké farmy nebo hotely na horách), protože se vždy dělá pohovor (interview).
Je fajn mít aspoň na první dny zázemí u známých. Já sem to štěstí měl a tímto děkuji Jakubovi a Michalovi (kucíí od budějic), že mě u sebe v bytě nechali a pomohli mi se zorientovat. Hned první dny si musíte vyřídit SIN (sociální číslo), bankovní účet a telefonní číslo. Bez telefonu jste ztracení s hledáním čehokoli. Všichni si chtějí volat, takže musíte i vy. Domluva po emailu nepřichází v úvahu.
První týden jsem se rozkoukával, chodil po městě (tj. denně ušel třeba 15 km..) a zvykal si na angličtinu. Všchno je nové, připadáte si jako malé děti. I přes přechod sem musel učit chodit. Okouknout, jak a co mačkat aby svítil bílý panáček a mohli jste přejít. Jiné přechody ani panáčky nemají, prostě zmáčknete tlačítko a jdete. Zní to směšně, ale první hodiny jsem z toho byl zmatený.
Po pár dnech začaly povodně a bylo zaplaveno centrum města. Část města byla ochromena a komplikovalo to pohyb po městě a hledání práce. Např. jsem ráno jel na pohovor (busem cca 1 hodinu, tedy kousek..) ale zpátky už jsem se nemohl dostat, protože pozavírali mosty a trvalo mi to různými oklikami asi pět hodin. Nicméně tento pohovor byl úspěšný 🙂

V některých částech centra to vypadalo skutečně drsně

V některých částech centra to vypadalo skutečně drsně

Ok, je to dnes trochu všehochuť zpráva, ale těch vjemů bylo příliš. Od příště už to bude mít svůj řád 🙂

PS. už pracuju a bydlím 🙂

  • Levnedochorvatska.cz

    Držím palce a jen tak dále. Už se těším na další příspěvek.